משאל אשקלון-סיטי
מה דעתכם על מחירי הקייטנות לקיץ הקרוב באשקלון?

גבוה מדי
סביר
נמוך
         
דעות
מחסום שלא יוסר לעולם

"התגרשתי לפני חצי שנה", היא אמרה לו. הוא הבין שיש בעיה: "אני רווק וגם כהן. זאת אומרת שמותר לי להינשא רק לרווקה"

מערכת האתר
פורסם: 18-02-2014 08:44

השבוע אני רוצה לשתף אתכם בסיפור מרתק ששמעתי בשבת האחרונה, כשישבתי בבית של חברים. ביקשתי, כמובן, את רשותם לפרסם את הסיפור במדור, והם הסכימו, בתנאי שלא אשתמש בשמות שלהם. כמובן שאני אכבד בקשה זו, ובסיפור שלהלן כל השמות לא יהיו אמיתיים. 

לירז היא הגיעה למקום עבודתו של אבי, ושם פגשה אותו לראשונה. המבטים שלהם הצטלבו ואין ספק שהקליל הראשוני היה מעולה. אבל – אף אחד מהם לא פנה אל השני כדי לפתוח בשיחה, ושניהם הסתפקו במבטים נימוסיים.

אבל הסקרנות הרגה את שניהם. הוא רצה לדעת הכל עליה, ובעיקר האם היא רווקה. גם היא התעניינה באותם דברים לגביו. היא קיוותה שהוא פנוי להצעות, אבל לא מצאה את האומץ לשאול.

גם ביום למחרת היא הגיעה אל המקום ולא אזרה אומץ לדבר איתו. אבל לאחר מספר ימים, נוצרה ביניהם ההיכרות הראשונית. שאלות נימוסין כאלה: איך קוראים לך, במה את עוסקת, איפה אתה גר וכו'. השיחות הבאות כבר היו הרבה יותר אישיות. שניהם הרשו לעצמו להיפתח, אבל אף אחד לא באמת שבר את המחסום במשך ימים ארוכים.

הם המשיכו להיפגש "במקרה", בכל יום, והיה ברור לשני הצדדים שזה הולך לכיוון רומנטי. זו הייתה אהבה ממבט ראשון, למי שמאמין בזה. בסופו של דבר אבי הוא זה שעשה את הצעד החשוב, כששאל אותה: "תגידי, את רווקה?".

היא לא ציפתה לנוסח כזה של שאלה. כן, היא פנויה להצעות, אבל לא – היא לא רווקה. במבוכה רבה, השפילה לירז את המבט שלה וענתה לו: "התגרשתי לפני משהו כמו חצי שנה. יש לי ילד בגיל שלוש. למה אתה שואל? מה הסטטוס שלך?". "אני רווק", הוא ענה לה. "שם המשפחה שלי הוא כהן. זאת אומרת שמותר לי להינשא רק לרווקה. את בטח מכירה את ההלכה לגבי כהנים".

כן, היא בהחלט הכירה. ולטובת מי שאינו מכיר, אני אפרט כאן בקצרה את ההסבר מפי הרב שמעון לוגסי: איסור נישואי גרושה עם כהן וכן גרושה ושאינה בתולה ואלמנה לכהן גדול –  כל אלה הם גזרה מהתורה. הסיבה לכך בעיקר משום הקדושה הגבוהה שניתנה לכהנים, כדי לעבוד בבית המקדש בקדושה ובטהרה ולא ראוי שאדם המורם מעל יישא אישה שהיא גרושה.

בספר החינוך הוסיף ואמר: שאישה שהיא גרושה יכולה להרהר בעבר שלה, וממילא בניה לא יהיו טהורים וקדושים כיאה למשפחת הכהונה. אגב, כהן לא יוכל להיפרד מהתואר הכהן, אלא אם חילל את כהונתו על ידי נישואיו לגרושה או במקרה של כהן גדול – גם לאלמנה ושאינה בתולה.

והנה מדרש יפה שנתן טעם נוסף מדוע אסור לכהן גדול להינשא לאלמנה: הכהן הגדול, שהיה נכנס למקום הקודש, היה מתפלל תפילה קצרה על הגשמים, וחכמים חששו שאם ייתן עיניו באשת חברו יתפלל עליו שימות וכך יוכל לשאת אותה. לכן אסרה התורה לכהן להינשא לאלמנה.

וכעת אפשר לחזור לסיפורינו. הרגשות של לירז היו עזים, וגם הרגשות של אבי, אבל שניהם ידעו שהסיכויים שלהם להיות ביחד לא קיימים. כשלירז הבינה זאת, האכזבה שלה הייתה קשה ומרה. "לא יכולתי לדבר", היא מספרת לי על הרגע שבו בישר לה שהוא כהן. "התייבשתי, ופשוט קפאתי במקומי. כמו שאומרים, כגודל הציפיות כך גודל האכזבות, והציפיות שלי היו גבוהות מאוד".

ההתאהבות הזאת לא נעלמה. עד היום לשניהם יש רגשות זה לזו, למרות שהם יודעים שזה לעולם לא יוכל לקרות ביניהם. הם עובדים על זה, מנסים להעלים את הרגשות, אבל לבעיה הזאת, שמפרידה ביניהם, אין פתרון, וגם לא יהיה פתרון. לכתבה זו התפרסמו 8 תגובות

הוספת תגובה חדשה
8. גם לזה אין פיתרון
שרון 02-03-2014 16:00
אסתי היקרה, תארת סיטואציה של ניצוץ שלא יכל להתפתח בשל מגבלות היהדות, ומה תגידי על חבר מאוד קרוב שלי, ששמו משהו עם כהן בסוף, הוא ואשתו הביאו לעולם תאומות מדהימות ובעודן בנות שנתיים החליט להתגרש על רקע חילוקי דעות חריפות בנושא הקריירה. עכשיו הם רוצים מאוד להתחתן שוב ולא יכולים, לאבא של התאומות אסור להתחתן עם אמא!

7. גם לזה אין פיתרון
שרון 02-03-2014 14:55
מה תגידי על הסיפור של חבר שלי, ששם משפחתו ״כהן״, התגרש מאישתו, אחרי שהספיקו להביא לעולם תאומות מדהימות ואחרי שנה רצו להתחתן שוב ולא יכלו

6. איזה כוסית האסתי הזאת
יוני 19-02-2014 07:02
ה' ישמור

5. הכל לטובה
יוסי דביר 19-02-2014 00:17
אין על מה להצטער פשוט כואב אבל עובר מזל שהם לא פיתחו יחסים יותר עמוקים קצת מאכזב אבל זה עובר ,ותזכרו גם עים הכול לא טוב הכל לטובה ,,,,,

4. באמת מרגש
מורן 18-02-2014 23:10
וואו אחותי באמת מרגש

3. עצוב...
שלומית 18-02-2014 18:12
חבל שאין דרך לפתור את המצב הזה לא ייתכן שאישה גרושה יהיו חסומים לה חצי מהגברים

2. כהן תשאר כהן
תהילה 18-02-2014 16:29
להיפך דור מזל שיש אנשים ששומרים את המסורת ואת הערכים מאוד חשוב וההסבר של הרב שמעון לוגסי מאוד ברור ונכון שמצדיק התגברות על הרגש ושמירת בדת הקדושה שלנו.

1. חבל שזה ככה
דור 18-02-2014 13:49
חבל שהיהדות לא יותר מתירנית והורסת זוגות שהיו יכולים להיות טובים

כל הזכויות שמורות לאשקלון סיטי 2017 ©